Eksploatacja wózka widłowego w zimowych warunkach?
Zima to czas intensywnej pracy dla firm z sektora produkcyjnego i magazynowego. Oznacza to również zwiększoną eksploatację wózków widłowych, które pracują w trudniejszych warunkach. części do wózków widłowych Linde i innych marek są o tej porze roku zamawiane częściej niż latem. Jak zadbać o te urządzenia zimą, aby uniknąć kosztowych napraw i utrzymać wysoką produktywność?
Na co narażone są wózki widłowe zimą?
Zimą wózki widłowe pracują w trudniejszych warunkach, przez co narażone są na różne zagrożenia. Ich bagatelizowanie może doprowadzić do awarii oraz konieczności zainwestowania w części zamienne Clark. Ponadto śliska nawierzchnia i opady atmosferyczne mogą obniżać stabilność pojazdu. Problemem jest też ograniczona widoczność oraz gwałtowne zmiany temperatur, które także niekorzystnie wpływają na pojazd.
Przygotowanie wózka widłowego przed sezonem zimowym
Aby zmniejszyć ryzyko awarii, warto dobrze przygotować wózek widłowy jeszcze przed sezonem zimowym. Wskazany jest gruntowny przegląd pojazdu, a w razie konieczności trzeba wymienić zużyte elementy. Części do wózków widłowych są łatwo dostępne, a ich regularna wymiana sprzyja utrzymaniu ich sprawności.
Ogromne znaczenie ma też kontrola ogumienia, z uwagi na wyższe ryzyko ślizgania się pojazdu. Ponadto płyny i olej należy wymienić na takie, które przeznaczone są do pracy w niskich temperaturach. Bardzo ważne jest też sprawdzenie oświetlenia, z uwagi na ograniczoną widoczność zimą. Zawczasu warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne akcesoria i wymienne części do wózków widłowych. Linde i inni producenci zapewniają do nich szeroki dostęp.
Użytkowanie wózka widłowego zimą
Zimą należy zadbać nie tylko o sam wózek, ale również o otoczenie, na którym jest eksploatowany. Przestrzeń tę należy regularnie odśnieżać i w miarę możliwości ograniczyć stosowanie środków chemicznych, które niekorzystnie wpływają na pojazdy. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie terenu. Zapewnienie dobrych warunków użytkowania ograniczy ryzyko awarii i konieczności wymiany części do wózków widłowych. Linde, Mitsubishi czy Jungheinrich to renomowane marki, ale nawet pojazdy tych producentów, jeżeli będą eksploatowane nieprawidłowo, narażone są na usterki.