Najczęstsze błędy przy z pracy wózkiem widłowym i ich wpływ na zużycie części
Wózki widłowe to kluczowe urządzenia wszędzie tam, gdzie transportuje się towary oraz dokonuje się jego załadunku i rozładunku. Znacząco usprawniają pracę magazynów i hal przemysłowych. Wysokiej jakości części do wózków widłowych sprawiają, że maszyny te mogą bezawaryjnie służyć przez długie lata. Niewłaściwa eksploatacja może jednak doprowadzić do ich szybszego zużycia. W niniejszym tekście podpowiadamy, jakich błędów lepiej unikać.
Oględziny przed i po zakończeniu pracy
Wysokiej jakości części do wózków Hyster i innych marek zapewniają maszynom długą żywotność. Warto jednak pamiętać o zasadach ich użytkowania. Jedną z najważniejszych są oględziny pojazdu przed i po zakończeniu pracy, które są bardzo często pomijane. Tymczasem regularne sprawdzanie poziomu płynów, stanu hamulców, układu kierowniczego czy stanu akumulatora może pomóc w porę zapobiec poważniejszej usterce.
Poszczególne części do wózków widłowych trzeba też regularnie konserwować lub wymieniać. Mowa tu m.in. o filtrach, świecach zapłonowych, wężach i złączach. Kontroli wymagają nawet najlepsze jakościowo części. Linde i pozostali cenieni producenci często zwracają uwagę na ten aspekt. Często zdarza się jednak, że usterki nie są zgłaszane lub zostają zbagatelizowane, co prowadzi do ich pogłębiania.
Błędy prowadzące do szybszego zużycia części do wózka widłowego
Jakich jeszcze błędów unikać, aby części do wózków widłowych nie zużywały się zbyt szybko? Dość często zdarza się, że urządzenia podnosząc ładunki, przekraczają dopuszczalny udźwig. Takie działanie nie tylko stwarza zagrożenie dla otoczenia. Części do wózków Linde, takie jak łańcuchy, rolki, widły, opony czy łożyska mogą ulec szybszemu zużyciu lub awarii. Nadmiernie zostaje wówczas obciążony również układ hamulcowy oraz napędowy.
Poruszanie się wózkiem z nadmierną prędkością również jest często popełnianym błędem. Taka jazda stwarza duże zagrożenie, obciążając dodatkowo układ hamulcowy, kierowniczy, opony, a także zawieszenie. Wózki widłowe zdecydowanie lepiej znoszą spokojniejszą jazdę.
Również nieodpowiednie zabezpieczenie ładunku lub zupełny jego brak może prowadzić do szybszego zużycia poszczególnych części. Nierównomiernie rozłożony ciężar może wpływać negatywnie m.in. na układ jezdny oraz obciążać dodatkowo maszt wózka. Reasumując, części do wózków widłowych mogą długo spełniać swoje zadania, zapewniając sprawne działanie maszyny. Ważne jest jednak, aby wózek był użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zasadami bezpieczeństwa, a jego stan był regularnie kontrolowany.